0

Jak se vyznat ve štětkách na holení?

Zkušení již vědí, jak se věci mají, ale co nováčci? Vědí, že je možné pořídit štětku z koňských žíní, štětin z prasete či si dopřát luxusu se štětkou z jezevčí srsti? Že jsou různé stupně tvrdosti štětin? A nebo naopak to, že se vyrábějí syntetické štětky, které se kvalitou rovnají k těm nejjemnějším jezevčím a skýtají i jisté výhody?

                                                            

 

Štětiny ze syntetických vláken

Kdysi patřily štětky ze syntetických vláken k tomu nejlevnějšímu a nejméně kvalitnímu, co trh nabízel. Moderní technologie však tuto skutečnost změnila. V dnešní době se dají štětky z těchto vláken přirovnat k těm nejkvalitnějším jezevčím, jsou měkké a mají extrémně dlouhou životnost. Ač skvěle absorbují vodu, tak vysychají lépe než štětky přírodní, čímž se snižuje možné riziko hniloby. Oblíbenost si získávají u veganů, kteří si díky nim nemusí odepírat luxusu a pohodlí při holení.

 

Koňské žíně 

Štětky z koňských žíní se mohou zdát z počátku záludné a je potřeba mít s nimi trochu trpělivosti. Při několika prvních použitích totiž nevábně voní. Někteří v této 'vůni' cítí sterilizační prostředek, jiní se zas nebojí slov ,,fakt smrdí'. To je však jen dočasné. Tyto štětky je vhodné na běžné užívání nejdříve připravit a to tak, že je namočíte, namydlíte (můžete nechat přes noc zaschnout), vypláchnete, necháte vyschnout a tento postup několikrát opakujete. Tímto se nejen zbavíte zápachu, ale také štětiny mírně změkčíte. Vzhledově se podobají kančím štětinám, jemností pak jezevci.

 

Prasečí štětiny

Štětiny z prasete jsou snadno dostupným a levným materiálem pro výrobu štětek. Rozdíl mezi štětkou z prasete a jezevce je znatelný zejména v tvrdosti štětin a jejich schopnosti absorbce vody. Může se zdát, že pěna nelze vyšlehat tak snadno a rychle, avšak jsou oblíbené pro masážní efekt při nanášení mýdla či pěny na holení, díky čemuž se zbavíte odumřelé kůže. Tvrdší prasečí štětiny jsou také doporučovány mužům co mají velmi tvrdé vousy, z důvodu lepšího vstřebání pěny okolo vousu.

 

Jezevčí štětiny

Štětky z jezevčí srsti se cenově velice liší. Levnější začínají na pár stech korun, dražší končí na několika tisících. Vše se odvíjí od tvrdosti štětin a místa na jezevčím těle, ze kterého jsou získány.

 

  • Pure badger - srst vyskytující se na 60% jezevčího těla, zejména v podbříšku. Tyto štětiny mají širokou barevnou škálu. Povětšinou jsou tmavě hnědé, avšak vyjímkou nejsou ani barvy jako je světle hnědá, černá a nebo naopak šedo-stříbrná. Štětky vyrobené z tohoto typu štětin rozpoznáte podle ceny. Řadí se do té nejlevnější kategorie. Jsou hrubší než typy Best badger a Silvertip badger. Zastřihávání konců těchto štětin do požadovaného tvaru štětky má za následek její větší hrubost, která není na škodu, pokud si potrpíte na výraznější masáži pokožky při nanášení pěny. Tento typ je také vhodnější pro snadnější vyšlehání pěny z pevných mýdel.

 

  • Best badger - tento typ štětin je vyroben z jemnější a pružnější srsti, která pokrývá 20 - 25% těla jezevce. Kvalita tohoto typu štětin je lepší než u výše zmiňovaného ,,Pure badger', proto není nutné zastřihávání do požadovaného tvaru a tím pádem nevznikají ostré konce štětin. Průměr uzlu (počet štětin) bývá u tohoto typu větší.

 

  • Super badger - kvalita, průměr uzlu, hrubost štětin i cena se stupňují. Štětiny do těchto štětek jsou pečlivě ručně vybírané. Lépe drží vodu, čímž se snadněji vyšlehá pěna a po přejetí po tváři ucítíte jejich jemnost. 

 

  • Silvertip - štětky ze štětin tohoto typu mají schopnost držet velké množství vody, díky čemuž získáte bohatou pěnu během velmi krátké doby. Jsou vyrobeny z nejvzácnější, nejkvalitnější a nejjemnější jezevčí srsti s dlouhou životností.. Tyto štětiny jsou ručně tříděné a vybírané a jejich barva je přirozeně bílá až štříbřitě šedá. Zde platí, že cena odpovídá kvalitě.

 

Možnost získat jezevčí srst pro výrobu štětek nemá každá země. Ve většině Evropských zemí a Severní Americe patří jezevci mezi chráněné druhy. Naopak na venkovech v severní Číně jsou přemnoženi a družstva jsou licencována k jejich lovu a následnému odprodeji.

 

 

Šetřit při výběru štětky není to nejvhodnější řešení, avšak není to myšleno tak, že levnější štětka neposlouží stejně dobře jako ta dražší. Přeci jen se ale štětka nekupuje každý den a při správném zacházení vydrží roky. Proč si tedy nedopřát trochu luxusu a pohodlí? Správný výběr štětky vám ušetří náklady za experimentování s různými značkami a modely, proto se nebojte požádat o radu při rozhodování, která by byla nejvhodnější právě pro vás. Rozdíly totiž nejsou jen v typech štětin, ale také v jejich délce, průměrech uzlů, barvě, tvaru a materiálu rukojeti. Stejně tak je pro každý typ holení vhodná jiná štětka. 

 

Oblíbené značky

obrázek

Doprava zdarma nad 1 500 Kč

obrázek

Záruka originality

obrázek

Bezpečná platba

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů