0

Čím se oholit?

Žiletka, holicí strojek, štětka a mýdlo - to jsou věci, které se vrací do mnoha koupelen opravdových mužů. Na rozdíl od elektrických strojků a tříbřitých 'mach' vyžaduje klasické mokré holení více soustředění a natrénování správné techniky, ale zde platí starého psa novým kouskům naučíš'. V dnešní uspěchané době všichni tvrdí, že na tento styl holení nemají čas, ale je tomu pravdu tak? Nebo je to pouze o lenosti odložit chytrý telefon a věnovat sám sobě 20 minut?

Každý jsme originál, proto nejde napsat stručný návod, jak se holit, který by vyhovoval všem. Každému rostou vousy jinou rychlostí a jinými směry, jsou jinak tvrdé, pokožka je jinak citlivá. Za použití kvalitní kosmetiky, které je na trhu takové množství, že si vybere každý se ale dostaneme ke stejnému cíli - kvalitně oholené tváři a chvilce relaxace.

Hlavním nástrojem je holicí strojek (často se o něm dočtete pod pojmem bagr'). Vzhled a váha není jediným rozdílem holicích strojků, jak by se v počátku mohlo zdát. Hlavní roli hraje otevřenost hlavice. Čím otevřenější hlava s menším sklonem žiletky, tím agresivnější (avšak kvalitnější) oholení. Pro holení touto hlavou je ale zapotřebí více zkušeností. Začátečníkům se doporučují spíše uzavřené strojky.

I výběr žiletky pro vás bude metodou pokus/omyl, ale nakonec najdete tu, která padne právě vám. Není totiž žiletka jako žiletka. Liší se tvrdostí. Obecně se začátečníkům doporučují měkčí typy, které sice nemají stejnou životnost jako ty tvrdší, ale riziko pořezání se je výrazně nižší. Tvrdšími žiletkami se pak holí muži, kteří už mají klasické holení 'v ruce' a jejich životnost je i 10 holení pro jeden kus.

Přichází na řadu výběr štětky. Tvrdí se, že nejhorší štětiny jsou ty umělé, ale ani to již není pravdou. Na trh přichází štětky ze syntetických vláken, které mají stejné vlastnosti jako štětiny z jezevce, které jsou tím nejlepším, co se štětin do štětek týče. Další variantou jsou i štětiny z divokého prasete, které jsou sice levnější, avšak také tvrdší a nejsou tak oblíbené jako jezevčí. Výběr štětky je podobný výběru bot. Pokud budete šetřit či koukat jen na vzhled, může se stát každý krok bojem. Není pravidlem, že jsou nejlevnější štětky nejhorší. Od těch dražších se ale liší množstvím štětin, které lépe napění mýdlo či krém na holení. Dalším parametrem jsou stupně tvrdosti štětin. Ty se dělí do tří skupin - základní je badger, poté super badger a nejlepší silvertip badger. Správně vybraná štětka rozhodne o tom, jaký zážitek si z holení odnesete. Ovlivní rychlost a kvalitu našlehání pěny i to, jak dobře se bude roztírat po tváři.


Pěna - na výběr máte z velkého množství krémů a mýdel na holení. Mýdla bývají často čistě přírodní, z krému se zase tvoří pěna trochu snadněji, ale je to opět o názoru a získaných zkušenostech. Ve své podstatě mezi nimi ale není žádný výrazný rozdíl, co se funkčnosti týče. Pěnu můžete rozdělat buď v dlani, na tváři nebo misce. Prodávají se misky přímo na rozdělávání pěny, které mají často ve svém dně nějaký výstupek, aby se pěna lépe rozšlehávala.

Může se zdát, že je investice do klasického holení vysoká, ale věřte, že brzy poznáte, že se vám vrátila do posledního halíře ruku v ruce se skvělým pocitem z holicího rituálu, který je k nezaplacení.

Oblíbené značky

obrázek

Doprava zdarma nad 1 500 Kč

obrázek

Záruka originality

obrázek

Bezpečná platba

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů